RORÁTY - v naší farnosti jsou letos již desátým rokem!

V době adventní budou již tradičně,
jako v minulých letech,
rorátní mše svaté
každé pondělí a středu.
Začátek je v 6:30 hod.
Po mši svaté jsou všichni zváni na společnou snídani.

Holky a kluci nezapomeňte si lampičky!!

Co jsou vlastně roráty?

Více o rorátech se lze dozvědět ve videu zde

Roráty (z latinského rorate „rosu dejte“) jsou specifickou podobu ranní mariánské mše v době adventní.

Typické české liturgické zpěvy, které rorátní mši doprovázejí, nemají v evropské kultuře obdobu. Původ rorátních mší lze hledat v době vlády Karla IV. Panovník zavedl celoroční praxi votivních mší k Panně Marii.

K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu. Svého vrcholu dosáhla v 16. století. Rorátní zpěv provozovala zvláště literátská bratrstva. Rušení bratrstev za josefínských reforem roku 1783 znamená také úpadek rorátů jako takových. Od 20. století až do současné doby probíhají snahy alespoň o obnovu tradice rorátů.

V naší farnosti jsme kouzlo rorátů začali objevovat přesně před deseti lety!

Ve středu 4. prosince 2002 vyšli holky a kluci poprvé do temných ulic se svými lampičkami, aby už v 6:30 hod. mohla začít mše svatá.

Bylo to v době, kdy v okolních farnostech roráty ještě nebývali, takže nikdo netušil, jak všechno dopadne.
Přijde někdo či ne?
Komu se bude chtít vstávat o hodinu dřív a spěchat v mrazu do kostela?
Ve všední den večer je na mši sv. pár tetiček, přijde některá z nich ráno?
A co děcka? To bude teprve překvapení!
A bylo. Hned poprvé jich přišli asi tak dvě desítky! Dospělých bylo také mnohem víc než na večerní mši sv.

Každou adventní středu se plnily lavice lidmi, kteří se dokázali vzdát pohodlí a tepla a dali přednost Bohu. Od adventu roku 2006 ke středám přibylo ještě pondělí.